Kamera CCTV IP – czyli internet protocol to typ kamery monitoringu, która wykorzystuje popularne sieci komputerowe – sieci IP do przesyłania danych, obrazu i dźwięku w formie cyfrowej przez siec lokalą w domu lub firmy. Często są także wykorzystywane światłowody do przesyłania danych z kamer CCTV IP. Kamery te różnią się od tradycyjnych kamer CCTV closed-circuit-television, czyli zamknięta pętla telewizyjna, które przesyłają dane w analogowym formacie przez kable koncentryczne lub skrętki lan przez specjalne konwertery sygnału. Kamery do monitoringu Suwałki IP są nowocześniejszym rozwiązaniem i mają szerokie zastosowanie w systemach informatycznych, rejestracji czasu pracy jak i kontroli dostępu, zarówno w domach prywatnych, jak i w miejscach publicznych czy fabrykach.
Jak działa kamera IP?
Kamera IP rejestruje obraz po przez przetwornik CMOS lub STARVIS i wysyłaja go w postaci cyfrowych danych, które następnie są przesyłane przez sieć IP, sieć lan w firmie lub domu do rejestratora sieciowego NVR. Kamera może być połączona z siecią przewodowo po przez złącze eternet lub też mniej polecany sposób, bezprzewodowo po przez specjalne akcespointy (AP). Właściciel może zdalnie podglądać obraz z kamer na żywo, a także odtwarzać nagrania wstecz, dane, nagrania znajdują się na rejestratorze sieciowym.
Funkcje kamery IP:
- nagrywanie w wysokiej rozdzielczości 4K – Kamery IP oferują bardzo szeroki zakres rozdzielczości, od standardowego HD 720p aż po rozdzielczość 4K, te parametry pozwalają uzyskać obraz o niesamowitych jakości i detalach.
- zdalny dostęp i podgląd – rejestratory sieciowe ip jak i te analogowe możliwiają podglądanie jak i odtwarzanie obrazu z dowolnego miejsca na świecie za pomocą urządzeń mobilnych lub komputerów.
- zasilanie przez ethernet tak zwane PoE – kamery IP korzystają z technologii zasilania na jednym kablu PoE, to oznacza że mogą być zasilane bezpośrednio przez kabel ethernet, z jednego urządzenia tym samym eliminując potrzebę montażu oddzielnego zasilacza do zasilania kamery.
- inteligentna analiza obrazu AI – wszystkie już nowe kamery IP mają standardowo funkcje takie jak detekcja ruchu, rozpoznawanie twarzy, czy liczenie osób i najbardziej przydatna funkcja, detekcja przekroczenia linii.
Rodzaje kamer analogowych i IP.
Kamery przemysłowe Suwałki występują w kilku wersjach, ale opiszemy te popularne. Występują w zależności od ich zastosowania oraz funkcji jakie mają pełnić.
A to przykłady najpopularniejszych kamer:
Kamera statyczna.
Ma stały szeroki kąt widzenia 105 stopni, kamera statyczna nie można zmieniać jej pozycji zdalnie, używana do monitorowania konkretnego obszaru bez potrzeby zmiany kierunku.
Kamera obrotowa lub tak zwana szybkoobrotowa PTZ, potocznie zwana obrotówka.
Ma możliwość obracania się w okół własnej osi, oraz nachylania w pionie, dodatkową funkcją jest możliwość zbliżenia motozoom nawet do 45x. Kamera obrotowa jest idealna do monitorowania dużych obiektów, takich jak parkingi, hale magazynowe czy sklepy.
Kamera kopułkowa, to już rodzaj obudowy nie kamery.
Kamera kopułkowa umieszczona w małej okragłej obudowie, często montowana na sufitach i ścianach. Bardzo trudno jest określić co widzi tak na prawdę ta kamera, skierowana niby w niebo a widzi wszystko do okoła, często wydaje się że jest źle ustawiona. Dostępne są wersje odporne na warunki atmosferyczne, czyli zewnętrzne ale także są kamery Suwałki wewnętrzne w plastikowych obudowach.
Kamera wandaloodporna.
Ma wydłużony lub okrągłu kształt, kamera ta jest odporna na akty wandalizmu oraz na warunki atmosferyczne. Stosowana zazwyczaj na zewnątrz budynków, szczególnie w miejscach publicznych, na parkingach gdzie wiszą nisko.
Kamera IP z funkcją noktowizora.
Kamera wyposażona w noktowizję, specjalistyczny przetwornik, kamera stosowana głównie w policji, straży graniczej i wojsku. Do zadańspecjalnych takich jak ochrona granicy, obserwacja lasów czy terenów bagiennych w celu przechwytywania nie legalnych migrantów i osób nie porządanych. Kamera brdzo przydatna w nocnym monitorowaniu rozległych terenów dzikich.
Kamera bezprzewodowa.
Nie wymaga przewodowego połączenia z siecią lan, to ułatwia instalację ale wystawia kamerę na ataki sieciowe po przez wifi. Nadaje się do monitorowania miejsc gdzie trudno doprowadzić przewody lan.
Kamera szerokokątna 360 fisheye, tak zwane rybie oko.
Rejestruje obraz o bardzo szerokim kącie widzenia 360 stopni, dzięki zastosowaniu specjalnej soczewki. Umożliwia monitorowanie dużego obszaru bez konieczności montowania kilku kamer.
Kamera termowizyjna.
Kamera termowizyjna używa ciepła emitowanego przez obiekty do generowania obrazu, co sprawdza się szczególnie w trudnych warunkach pogodowych, w lasach jak i na dużych połaciach bagiennych czy polach. Kamera szczególnie doceniana w nocy. Stosowana tylko w zaawansowanych systemach bezpieczeństwa, głównie w ochronie granic. Każda z tych kamer termowizyjnych ma swoje specyficzne zastosowanie, w zależności od potrzeb klienta.
Co to przetwornik i jak działa przetwornik kamer przemysłowych?
Przetwornik CMOS lub nowsze STARVIS jest rodzajem detektora światła, czyli obrazu, detektor przekształca światło “foton” na impulsy elektryczne. Działa na zasadzie wykorzystania technologii półprzewodnikowej, aby zarejestrować obraz w formie cyfrowej. A tak działa w praktyce:
Światło po przez soczewki wpada na matrycę CMOS lub STARVIS, matryca – przetwornik CMOS/STARVIS składa się z milionów drobnych pikseli. Każdy piksel to mała dioda światłoczuła – fotodioda, która przekształca padające na nią światło w danyche. Jak światło pada na fotodiodę, energia fotonów powoduje wybicie elektronów w materiale półprzewodnikowym. W ten sposób tworzy się ładunek elektryczny proporcjonalny do ilości padającego światła. Każdy piksel w przetworniku CMOS/STARVIS ma własny tranzystor, który wzmacnia sygnał ładunku i przetwarza go w niewielkie napięcie. To oznacza, że każdy piksel działa jak mały przetwornik analogowo-cyfrowy.
W technologii CMOS odczyt danych z każdego piksela jest procedowany oddzielnie, to pozwala na bardzo szybkie przetwarzanie danych obrazu. Odczytywany jest sygnał napięcia z każdego piksela, a następnie przekształcany na cyfrowy sygnał obrazu. Przetworzone napięcia są konwertowane na wartości cyfrowe w bitach, które tworzą ostateczny obraz. Każdy piksel reprezentuje jeden punkt w obrazie, a jego kolor, jasność itd. zależy od natężenia światła które na niego padło. Przetworniki CMOS i STARVIS są szeroko stosowane w aparatach cyfrowych, kamerach CCTV i smartfonach, ponieważ są tańsze w produkcji i zużywają mniej energii niż przetworniki CCD a także umożliwiają szybsze rejestrowanie wideo i chodzi tu o ilość klatek na sekundę (klatka zdjęcie na sekundę). Tak fizycznie rzecz biorąc nagranie wideo składa się zazwyczaj z 25 klatek (zdjęć) na sekundę, następnie program to łączy w jedno wideo.